Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu pojazdem oraz historia ubezpieczenia to nie wyłączne faktory, które kształtują koszt polisy OC. Tak jak ważne jest to, jakim podróżujesz samochodem, a z pewnością, jaką posiada on pojemność silnika. Im będzie większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za umowę. Już na etapie kupienia pojazdu zastanów się, czy duże auto będzie Ci potrzebne. Rzecz jasna, kiedy obligatoryjnie musisz poruszać się terenówką z dużą pojemnością silnika, nie namawiamy Cię do zmiany decyzji. Licz się tymczasem z tym, że za ubezpieczenie zapłacisz zdecydowanie więcej niż za polisę na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Posiadaczom samochodów z wielką pojemnością silnika zarzuca się wyższe ryzyko wywołania zgłoszenia. Przy większej pojemności samochód potrafi osiągać wyższą prędkość. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują stąd też banalne założenie: każdy kto ma takiego rodzaju samochód, wcześniej czy później będzie pragnął sprawdzić jego możliwości na drodze.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Składka polisy OC dla pojazdu z objętością silnika przeszło 3500 cm3 może być przeszło 60% większa niż dla auta z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu 2017 roku posiadacze pojazdów płacili średnio za składkę odpowiedzialności cywilnej:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na wymieniony podział łatwo nadmienić, iż cena OC nagle wzrasta przy pojemności silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za samochód z wielką objętością silnika są identyczne dla młodych i starszych posiadaczy aut? Zrealizowaliśmy kalkulację stawek polis odpowiedzialności cywilnej na przykładzie dwóch kierowców aut w odmiennym wieku. Obaj posiadacze posiadają taki sam pojazd: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  momencie kalkulacji przerabialiśmy jednie objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni kierowca z maksymalnymi zniżkami zapłaci za najtańsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od dwunastu miesięcy ma uprawnienia do prowadzenia samochodu i nie posiada jeszcze ulg w OC musi się liczyć ze znacząco wyższą stawką za obowiązkowe ubezpieczenie:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica pomiędzy najkorzystniejszym i najdroższym ubezpieczeniem dla młodocianego użytkownika wynosi ok 50%. W przypadku 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale tylko procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni użytkownicy aut mają obowiązek zapłacić więcej za OC samochodu z dużą objętością silnika. Niemniej jednak najmłodsi użytkownicy muszą w związku z tym wyłożyć z portfela znacznie więcej pieniędzy. Stąd też, to bez wątpienia oni będą musieli pomyśleć, czy nie korzystniej na rozpoczęcie kupić niewiele “słabszy” pojazd.
A co z kierowcami, jacy mają w tej chwili samochód z sporą objętością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Proponujemy im porównanie propozycji kilkunastu ubezpieczycieli i wybór tego, które będzie najmniej zasadnicze w wycenie ryzyka ubezpieczeniowego.