Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś zalać sąsiada z dołu czy nasze dziecko rozbiło szybę w samochodzie sąsiada. W takich sytuacjach uchroni nas ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Pokrywa ona szkody wyrządzone innym osobom. To co jest w niej dobre to to, że ochrania nie tylko osobę, jaka zawarła ubezpieczenie, ale także jej najbliższych.

Ubezpieczenie OC przez większość osób kojarzona jest z zabezpieczeniem, które musi zakupić kierowca pojazdu. Natomiast, polisa OC jest też formą zabezpieczenia od nieszczęśliwych przypadków, które mogą zdarzyć się w naszym powszednim życiu. Zdecydowanie, dzięki niej możemy uchronić się przed obciążeniem  pieniężnym w przypadku, gdy zalejemy sąsiada czy wyrządzimy komuś jakąś inną krzywdę, która wiązała się będzie ze stratą finansową. Warto również dodać, że polisę OC można połączyć na przykład z polisą mieszkaniową, dzięki czemu ubezpieczenie będzie nas znacznie mniej kosztowało.

Kiedy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej się nam przyda?

Polisa przyda się w sytuacjach, jakich nie jesteśmy w stanie zaplanować. Takimi sprawami są zalanie czyjegoś domu, zbicie okna, pogryzienie nieznajomego przez naszego psa bądź zepsucie rzeczy należącej do osoby trzeciej. Umowa, jaką zawieramy obejmuje też sytuacje, w jakich pukniemy kogoś i musimy zrealizować solidne zadośćuczynienie z tego tytułu.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania polisy OC?

Decydując się na ubezpieczenie OC musimy o kilku rzeczach pamiętać. Przede wszystkim, powinieneś wybrać odpowiednią sumę gwarancyjną oznacza to maksymalną wartość zadośćuczynienia, jakie zrealizuje ubezpieczyciel poszkodowanej osobie. Dzięki w następstwie tego, będziemy mieć pełne przekonanie, że nie będziemy musieli nic wykładać z własnych pieniędzy. Trzeba też zwrócić uwagę na zakres ochrony, jaką zapewnia polisa. Im szersza jest lista rzeczy, od jakich jesteśmy zabezpieczeni, tym lepiej dla nas i tym pełniejsze jest taka polisa.  Ubezpieczający z tytułu polisy OC nie chroni również naszych działań połączonych z prowadzeniem działalności gospodarczej, tych które wykonujemy w firmie.